Livvakternas blåblodiga P6:a

<I>Äkta blåblodig P6:a för drottningens och Margaret Thatchers livvakter. Lägg märke till det kungliga emblemet på taket. </I>Bild: Per Hahn
Äkta blåblodig P6:a för drottningens och Margaret Thatchers livvakter. Lägg märke till det kungliga emblemet på taket. Bild: Per Hahn

Denna mycket extrautrustade P6:a visades upp på Alexandra Palace Classic Car Show våren 2001. Det var polisen som visade upp bilen som använts både av hovets och Margaret Thatchers livvakter.


<I> Hela bagaget är fullt med extrautrustning. Här finns ingen plats för eget handbagage!</I>Bild: Per Hahn
Hela bagaget är fullt med extrautrustning. Här finns ingen plats för eget handbagage!Bild: Per Hahn

<I> Instrumenteringen i den P6:a som användes av drottningens och Margaret Thatchers livvakter.</I>Bild: Per Hahn
Instrumenteringen i den P6:a som användes av drottningens och Margaret Thatchers livvakter.Bild: Per Hahn

Medlemsinloggning

Senaste uppdatering

Uppdaterat 2026-01-07

Mälardalsmöte Januari 2026

Läs mer

Roverklubbens maskot, Rover

Roverklubbens maskot,  Rover

(medlemsavgiften är betald)

Kuriosa

Kuriosa

Den israeliske konstnären Ron Arrard stöpte om P6-stolen till modern konst. Paul Vissers har gjort ett bord av en Rover V8-motor.

Rover i Rover

Rover i Rover

Visste du att

P5 introducerades på bilsalongen i London 1958 under namnet Rover 3-Litre.

Har du bilder från Rover-träffar?
Saknar du bild på din Rover i "Galleri/Medlemmars bilar"?
Har du tips på Rover-träffar?

Skicka dina bilder/tips till Webmaster

Citat

Många kloka ord sägs på skämt, men ännu fler dumma på allvar.

Ivar Wallensteen

Dagen i historia

Idag - Tordagen den 15 Januari 2026
Laura Lorentz

1759 - British Museum i London öppnar för allmänheten.
Källa: Wikipedia