Mälardalsmöte 6 oktober 2021


Sex medlemmar och fyra Rovrar, det är inte dåligt en höstdag, som faktiskt inte var så höstlig. Efter en utvikning till Fiat Topolino och startmotorproblem hos Peugeot kom vi över till Roverämnena.


En annons har nyligen kommit till Hemsidan med förfrågan efter en "Rover P5 i mycket gott skick". Vi konstaterade att det blir inte ens lätt att hitta en sådan i dåligt skick i Sverige. Det finns fler i England. men priserna har gått högt upp där. Dessutom: Hur blir det att importera från England efter Brexit?

En medlem har frågat om vi verkligen skall fortsätta med eftermiddagsmöten den första onsdagen i månaden i stället för på kvällen som tidigare. Deltagarna, som brukade delta också på kvällsmötena, svarade enhälligt att eftermiddagarna är bättre på många sätt.

Text & bild: Thomas Eckered

Tillbaka till tidigare träffar

Medlemsinloggning

Senaste uppdatering

Uppdaterat 2025-04-03

Mälardalsmöte April 2025

Läs mer

Roverklubbens maskot, Rover

Roverklubbens maskot,  Rover

(medlemsavgiften är betald)

Kuriosa

Kuriosa

Den israeliske konstnären Ron Arrard stöpte om P6-stolen till modern konst. Paul Vissers har gjort ett bord av en Rover V8-motor.

Rover i Rover

Rover i Rover

Visste du att

Nya Range Rover 2012, är den mest kapabla och lyxigaste modellen från Land Rover någonsin.

Har du bilder från Rover-träffar?
Saknar du bild på din Rover i "Galleri/Medlemmars bilar"?
Har du tips på Rover-träffar?

Skicka dina bilder/tips till Webmaster

Citat

Att vara naturlig är en väldigt besvärlig pose.

Oscar Wilde

Dagen i historia

Idag - Onsdagen den 30 April 2025
Mariana

1777 - Carl Friedrich Gauss, tysk matematiker, föds.
Källa: Wikipedia